Робота нашої команди в проєкті DECIDE - “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”

 

DECIDE – це швейцарсько-український проєкт «Децентралізація для розвитку демократичної освіти». Він спрямований на підтримку реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою.

Головна мета проєкту DECIDE – допомогти жителям територіальних громад долучитися до демократичного врядування та отримати рівний доступ до якісної освіти.

DECIDE реалізується ГО DOCCU у партнерстві з Цюріхським педагогічним університетом (PHZH) за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).

Історія співпраці нашої організації із проєктом розпочалася восени 2021 року, в рамках Компоненту 2 DECIDE, котрий зорієнтований на розбудову

демократичних шкіл, які будуть відігравати роль освітніх центрів своїх громад. 

Наша команда була запрошена до супроводу впровадження шкільного громадського бюджету (далі ШГБ)  в

16 територіальних громадах Івано-Франківської, Одеської, Полтавської та Луганської областей.

Луганська область - Біловодська, Новопсковська, Попаснянська, Чмирівська,

Івано-Франківська область - Галицька, Ворохтянська, Білоберізька, Дубовецька,

Полтавська область - Терешківська, Білоцерківська, Мачухівська, Решетилівська,

Одеська область - Кілійська, Нерубайська, Красносільська, Визирська.

На початку 2022 року ми активно працювали над освітньою частиною впровадження ШГБ в громадах, протягом січня - лютого 2022 року були проведені консультації 76 закладів загальної середньої освіти з 16 громад щодо супроводу розробки проєктів шкільного громадського бюджету.

З 01 по 22 лютого 2022 року трьома командами тренерів та менторів, які представляють Громадську організацію “Агенція локальних ініціатив” та Всеукраїнську громадську організацію “Поруч”, було проведено 19 одноденних Хакатонів “Фіналізація проєктів шкільного громадського бюджету” в усіх 16-ти громадах-учасницях проєкту DECIDE з чотирьох областей України. В Полтавській, Івано-Франківській та Луганській областях хакатони відбулися в онлайн форматі, а в Одеській області в живому форматі в зв’язку із стабільною епідеміологічною ситуацією. За результатами Хакатонів було залучено до участі 112 ЗЗСО, які представляли 248 команди, загальною кількістю 1470 учасників.  Протягом проведення хакатонів команди працювали над 276 проєктами. 

Останній онлайн-хакатон було проведено 22 лютого, а під час проведення заходу в Попаснянській громаді Луганської області, її населені пункти вже перебували під частковим артилерійським обстрілом.


Повномасштабна війна змусила призупинити роботу над впровадженням ШГБ в закладах освіти, але зважаючи на пророблену роботу, подані проєкти шкільними командами та надію, котру проєкт надав громадам, керівництво проєкту наприкінці травня 2022 року приймає рішення про поновлення роботи в 12 територіальних громадах, крім окупованих громад Луганської області. 

Першим кроком для відновлення реалізації проєкту було оновлення нормативно-правової бази громад, якою регламентуються всі заходи в межах впровадження ШГБ із врахуванням особливостей воєнного стану в Україні. Треба було вносити зміни в усі відповідні документи, створювати деякі нові, напрацьовувати моделі, які б дозволили ефективно працювати в умовах воєнного часу. 

Оновивши документи протягом червня-серпня місяця, громади завершили успішно перерваний початком війни етап подання проєктів. Всього в 12-ти громадах було подано 213 проєктів на загальну суму понад 29 млн. грн.

Далі громади за нашої активної підтримки провели етап аналізу та доопрацювання проєктних пропозицій. Було проведено кілька етапів аналізу, після кожного з яких команди уточнювали та вдосконалювали свої проєкти. В переважній більшості такі корективи стосувалися фінансової частини, адже ціни стрімко росли, постачальники припиняли роботу тощо. Етап закінчився проведенням в серпні місяці 12-ти засідань Координаційних рад в усіх громадах, на яких були прийняті рішення про допуск проєктних пропозицій за результатами аналізу та доопрацювання до етапу голосування.

У вересні 2022 року в усіх громадах-учасницях відбувся етап голосування за проєкти шкільного громадського бюджету у відповідності до розробленого Порядку онлайн та паперового голосування. 


Загальний середній відсоток мешканців, котрі прийняли участь в голосуванні складає понад 8% від загальної кількості жителів громад. Найбільший відсоток складає понад 17%, що є дуже високим результатом враховуючи практику голосування в понад 250 громад в Україні з 2016 по 2021 роки. 

Закінчився етап голосування проведенням в кожній громаді засідання Координаційної ради, де були визначені переможці конкурсу. Всього переможцями стали 96 проєктів на загальну суму понад 10 млн.гривень.

В жовтні 2022 року розпочалася активна підготовка до етапу реалізації проєктів-переможців. По кожному проєкту було створено Робочу групу з його реалізації, в такі групи увійшли учасники команд проєктів, представники керівництва відповідного закладу освіти та відділу чи управління освіти громади. 

Протягом листопада-грудня 2022 року тривала робота над реалізацією проєктів, підготовкою, погодженням та підписанням тристоронніх Договорів. За результатами роботи з громадами було визначено 54 проєкти для реалізації в 2022 році. Команда ГО “Агенція локальних ініціатив”  спільно з командами проєктів-переможців, керівництвом громад успішно запустила та реалізувала закупівлі в рамках реалізації 54 проєктів. Було досить багато викликів в зв’язку із війною в Україні, відключеннями енергозабезпечення, перебоями в зв’язку з командами та постачальниками. Але бажання та кропітка спільна робота дозволила нам побороти всі перепони та успішно здійснити закупівлі товарів для подальшої реалізації проєктів.

За результатами реалізації проєктів вдалося успішно провести закупівлі в рамках 54 проєктів за рахунок грантових коштів на загальну суму понад 4 млн грн, та допомогти громадам успішно здійснити закупівлі в рамках 54 проєктів проєктів ШГБ та КЗВ з місцевого бюджету.


  

 

Впровадження шкільного громадського бюджету в 16-ти громадах - учасницях проєкту DECIDE - це досить серйозний виклик, ми відчувати величезну відповідальність перед мешканцями громад, дітьми. Адже, по-перше, обрана загальна модель ШГБ була унікальною, саме в такому вигляді ще ніде в Україні не випробувалася/впроваджувалася, а по-друге, ми з досвіду знаємо наскільки всі громади є різними і одна на одну не схожими, тому розуміли складність одночасної роботи по впровадженню інструменту відразу такою кількість громад. Війна в Україні все ускладнила в рази, але під час війни, коли з’явилася можливість поновити роботу, ми отримали також в рази більше бажання, мотивації, прагнення продовжити цей проєкт якомога якісно, довести до якомога кращого результату! Разом з керівництвом проєкту, керівництвами громад, адміністраціями навчальних закладів, разом з чудовими, активними, щирими школярами та школярками, нам вдалося спільно знайти правильні рішення в безлічі ситуацій, інколи на перший погляд безвихідних, вирішити безліч проблем та врешті решт досягти успіху!

В 2023 році громадська організація продовжила реалізовувати ініціативу "Громадський бюджет на дитячі мрії" в 12 теритріальних громадах. На початку весни, почали працювати із громадами Чернігівської області, а саме Чернігіською, Менською, Коропською та Березнянскою теритоіральними громадами.